Je možné mať sex so zápalom prostaty

Muži, ktorým bol diagnostikovaný zápal prostaty, sa pýtajú, či je možné mať sex s prostatitídou? Ale skôr, ako dostanete odpoveď, musíte pochopiť, o aký druh choroby ide a aké príčiny môže spôsobiť.

odporúčanie špecialistovi na prostatitídu

Prostatitída je zápal prostaty u mužov. Najčastejšie je príčinou zápalu bakteriálna infekcia, ktorá sa dostala do prostaty cez močovú rúru. Aby sa však zápal prejavil, niekedy jedna infekcia nestačí. Ochorenie prostaty môže vyvolať nasledujúce faktory:

 • práca spojená s neustálym sedením, hypodynamickým životným štýlom;
 • poruchy stolice vo forme častej zápchy;
 • častá hypotermia;
 • nedostatok intimity po dlhú dobu alebo jej nadmerné množstvo;
 • obezita, prejedanie sa, nadmerná konzumácia alkoholických nápojov, fajčenie, korenené jedlá, neustály stres;

Prostata je žľaza s rozmermi 3 x 4 centimetre a hmotnosťou do 25 gramov. Vylučuje tajomstvo, ktoré má baktericídny účinok. Preto sa verí, že zápal sa vyskytuje najčastejšie s preťažením v orgáne, keď je narušená jeho funkcia a tajomstvo stráca svoje vlastnosti. Práve v tomto momente je pripojená infekcia, ktorá zhoršuje obraz. Ale ako sa vysporiadať s preťažením, aby ste nevyprovokovali rozvoj choroby?

Odborný názor

Nie je to tak dávno, čo lekári prišli na to, že sex možno považovať za najlepší liek, na aký si v liečbe prostatitídy a na jej prevenciu môžete myslieť. Odborníci sa dnes čoraz viac zhodujú v tom, že pri prostatitíde je možné a potrebné mať sex, a že je to mimoriadne užitočné.

Pri pohlavnom styku s nástupom orgazmu dochádza k aktívnej a silnej kontrakcii svalov prostaty. Ukazuje sa druh masáže, ktorá zvyšuje prietok krvi do žľazy. A to priaznivo ovplyvňuje jej stav, odstraňuje príčiny ochorenia a skracuje čas zotavenia.

Prostatitídu nemožno považovať za pohlavne prenosnú chorobu, pretože ide o čisto mužskú patológiu. Ak je však zápal spôsobený akoukoľvek bakteriologickou infekciou, potom sa počas pohlavného styku oplatí používať kondóm, aby sa na partnera nepreniesli patogénne mikróby.

Počas choroby tiež nemôžete prestať mať sex. Abstinencia pri zápale prostaty môže byť dokonca nebezpečná, pretože v dôsledku stagnácie sekrétu produkovaného žľazou sa môžu vyvinúť komplikácie. Okrem toho môže abstinencia spôsobiť opuch žľazy a tvorbu krvných zrazenín spôsobených stázou krvi.

Sexuálna liečba

Keď má muž nepríjemné príznaky, ktoré spochybňujú jeho mužskú silu, môže sa u neho objaviť depresia. Vyvíja sa podráždenosť, nadmerná nervozita, chuť do jedla je narušená, prestáva sa cítiť potrebný. Tiež muž začína trpieť nespavosťou, chýba sexuálna túžba.

bolesť u muža s prostatitídou

Žena v takejto situácii by nemala stáť bokom, ale byť maximálne taktná, pomáhať mužovi a nenechať ho ísť so všetkými myšlienkami do choroby. Iba v tomto prípade je možné obnoviť harmonické sexuálne vzťahy.

Keďže existujú nezvratné dôkazy o priaznivom vplyve pohlavného styku na liečbu zápalu žľazy, je dôležité robiť to správne, bez poškodenia tela. Preto by sa človek nemal ponáhľať do extrémov. Všetko by malo byť s mierou. Sex počas liečby by nemal byť povýšený na prioritu. Napriek tomu by hlavnou liečbou mala byť medikamentózna liečba a táto metóda by mala zohrávať podpornú úlohu.

Aby ste sa účinne zbavili choroby, mali by ste počúvať odporúčania:

 • Po prvé, sex s prostatitídou by mal byť pravidelný. Problém sa nedá vyriešiť, ak máte intimitu len 1 alebo 2 krát za mesiac. Ale aj každodenné „postupy" môžu vyvolať exacerbáciu choroby. Podľa lekárov je v tejto veci dôležitá zlatá stredná cesta v závislosti od veku muža a jeho zdravotného stavu. V priemere je frekvencia pohlavného styku použiteľná pre všetky vekové kategórie 2-3 krát týždenne. Orálny sex, aby ste sebe ani partnerovi nepriniesli novú infekciu, je možný len s kondómom.
 • Po druhé, počas liečby prostatitídy je zakázané meniť sexuálnych partnerov, pretože telo je oslabené a zvyšuje sa pravdepodobnosť novej infekcie v dôsledku možného vstupu novej mikroflóry do reprodukčného systému. Môže obsahovať patogény, na ktoré ešte nie sú vytvorené protilátky, a keďže zápal už existuje, môže to byť nebezpečné.
 • Po tretie, tým, ktorí nemajú stáleho partnera na intímnosti, alebo tým, ktorí ho nemajú vôbec (slobodní muži), sa odporúča nevstupovať do nezáväzných vzťahov a nečakať na stagnáciu, ktorá môže viesť k chorobe. Jediným východiskom z tejto situácie je masturbácia. Hoci je táto metóda z neznámych dôvodov v spoločnosti považovaná za niečo odsúdeniahodné, dokáže žľazu zbaviť stagnácie. Masturbácia tiež pomáha rozptýliť stagnujúcu krv v panvových orgánoch a žľaza vďaka tomuto postupu dostane potrebnú masáž. Ale rovnako ako pri frekvencii pohlavného styku, ani s masturbáciou by sa to nemalo preháňať. Normálny režim sebauspokojovania je 2-3 krát týždenne.
 • Po štvrté, je potrebné vyhnúť sa praktizovaniu prerušovaného súlože, pretože prispievajú k pomalému odtoku krvi z mužských pohlavných orgánov, v dôsledku čoho sa v penise objavujú praskliny malých kapilár a v prostate sa zahusťuje krv.

Akútna prostatitída a sex

Pri akútnej prostatitíde muž pociťuje silnú bolesť v dolnej časti brucha, ako aj bolesť, ktorá vyžaruje do genitálií a perinea. Zároveň môže telesná teplota stúpnuť na 39 stupňov av závažných prípadoch aj vyššie.

vysoká horúčka s prostatitídou

Bolesť je prenasledovaná nielen pri vyprázdňovaní močového mechúra, ale aj v pokoji. Preto je nepravdepodobné, že by pacient v takejto situácii chcel intimitu.

Ak však organizujete kompetentnú liečbu, po niekoľkých dňoch sa pacient môže cítiť lepšie. Až potom sa odporúča zmierniť stagnáciu, liečbu prostatitídy sexom.

Ďalšie liečebné opatrenia

Okrem pravidelného sexu sa odporúča používať povolený súbor fyzických cvičení (nebudete musieť ťahať „žehličku" v telocvični), aby ste zabránili preťaženiu prostatického orgánu:

 1. Je ľahké vykonávať toto cvičenie kdekoľvek: v práci, v doprave, šoférovaní, ležaní doma na posteli atď. Aby ste to urobili, musíte sa zhlboka nadýchnuť a nafúknuť žalúdok. Po zadržaní dychu na 10-12 sekúnd vydýchnite (žalúdkom). V tomto prípade je potrebné čo najviac vtiahnuť žalúdok, aby sa akoby „dostal" k chrbtici. Musíte opakovať 3 až 7 krát. Počas dňa musíte urobiť 3 sady.
 2. Podobne ako v prvom, cvičenie si nevyžaduje špeciálne miesto a môže sa vykonávať v akejkoľvek polohe: v sede, v ľahu alebo v stoji. Jeho podstata spočíva v tom, že musíte násilne stiahnuť konečník a zostať v tejto polohe 7-10 sekúnd. Toto by sa malo vykonať trikrát a počas dňa - niekoľko prístupov.
 3. Ďalšie cvičenie: postavte sa vzpriamene, presuňte váhu na ľavú nohu a švihnite pravou nohou dopredu a dozadu. Začnite so 40 švihmi a postupujte až k 100. Urobte to isté pre ľavú nohu. Tiež sa odporúča vykonávať cvičenie 3 krát denne.
 4. V stoji sa striedavo nakláňajte doľava a doprava, až 30-krát v jednom smere.
 5. Toto cvičenie je veľmi dôležité, pretože naťahuje adduktory bedrového kĺbu. Je potrebné urobiť rovné rozdelenie, nezabudnite sa poistiť rukami a roztiahnuť nohy do strán na maximálnu vzdialenosť. Nie je potrebné sedieť na podlahe. Hlavná vec v najnižšom možnom bode je fixovať 20-30 sekúnd. Zakaždým sa musíte pokúsiť roztiahnuť nohy širšie.
 6. Posaďte sa na podlahu s nohami natiahnutými dopredu, vykročte zadkom dopredu a potom dozadu. Každý zadok musí urobiť krok 30 až 50-krát.
 7. Ľahnite si na chrbát, zdvihnite panvu, ohnite chrbticu a položte hlavu na podlahu. Zaistite v tejto polohe na 10 sekúnd. Opakujte 10-krát.
 8. Toto cvičenie pozná každý už od škôlky a volá sa „loď". Ak to chcete urobiť, musíte si ľahnúť na brucho a položiť ruky za hlavu. Pri zdvíhaní rovných nôh a hrudníka prehnite chrbát tak, aby opora zostala len na bruchu. V tejto polohe je potrebné zotrvať, kým nenastane chvíľa únavy. Opakujte 3-krát.
 9. Ľahnite si na brucho na loptu. Rolujte loptičku 5 minút a upravte tlak tela na ňu rukami.
 10. Sediac na podlahe s rovnými nohami sa snažte dostať na nohy rukami. Ak je to možné, chyťte si prsty. Držte túto pozíciu 10 sekúnd. Tomuto cvičeniu by ste mali venovať 3-5 minút denne.
 11. Cvičenie zo školských rokov - "breza". Podoprite si spodnú časť chrbta rukami a hlavu si položte na podlahu a zdvihnite nohy. Vydržte niekoľko sekúnd (so zvýšeným tlakom sa toto cvičenie nedá vykonať).
 12. Posledným cvikom bude hlboký drep s nohami od seba na šírku ramien. Drepy sa musia robiť pomaly a ich počet by mal byť od 5 do 7.

Prevencia

Na prevenciu zápalu prostaty, najmä u rizikových mužov (kancelárskych pracovníkov so sedavým zamestnaním, ako aj tých, ktorí pracujú v chladnom alebo vlhkom prostredí a sú vystavení podchladeniu, vodičov na dlhých trasách a pod. ) sa odporúča dodržiavať nejaké pravidlá:

 • Pre muža v akomkoľvek veku je fyzická aktivita veľmi dôležitá. Návšteva telocvične nie je povinná, ale odporúča sa. Ak máte sedavé zamestnanie, musíte si každý deň vyhradiť čas na prechádzky alebo jogging. Tým sa zlepší krvný obeh v panve a zníži sa pravdepodobnosť stagnácie;
 • ako je uvedené vyššie, sex zohráva dôležitú úlohu v prevencii a liečbe choroby. Dôležité pravidelné merané sexuálne kontakty bez zvráteností a excesov;
 • je potrebné jesť potraviny, ktoré sú prospešné pre telo ako celok a pre prostatu. Strava by mala obsahovať: ryby a mäso (nízkotučné odrody), zeleninu a ovocie, mliečne výrobky, kompóty, šťavy a med, ako aj rôzne morské plody. Mali by ste odmietnuť alebo obmedziť používanie alkoholu, sýtených nápojov, cibule a cesnaku, papriky a húb.
 • hypotermia je tiež faktorom, ktorý vyvoláva rozvoj zápalu prostaty, ktorému je potrebné sa vyhnúť. Vyhnite sa vystaveniu prievanu a noste teplé oblečenie;
 • stres a prepracovanosť spôsobujú zníženie imunity a v dôsledku toho sa znižuje obranyschopnosť organizmu. Je potrebné postarať sa o dobrý spánok a vyhnúť sa nervovým situáciám;
 • dobrý, povzbudzujúci účinok má kontrastná sprcha. Tento postup zlepšuje imunitu a zlepšuje krvný obeh;
 • pravidelné návštevy urológa môžu odhaliť ochorenie v počiatočných štádiách. Je oveľa jednoduchšie liečiť chorobu, ktorá sa práve začína, ako už rozvinutú patológiu. Ak má muž predtým diagnostikovanú prostatitídu, potom je vhodné prísť na druhé vyšetrenie každé 3 mesiace, v prvom roku. V ďalších rokoch stačí navštíviť urológa raz za pol roka.

Prevencia je teda dôležitou podmienkou udržania zdravia mužov vo forme. Dôležitou podmienkou prevencie je aj pravidelný sexuálny život. Podľa štatistík muži, ktorí majú sex aspoň 2-krát týždenne (s pravidelným partnerom), dostanú prostatitídu menej často o 60%.