Bakteriálna prostatitída: príznaky, príznaky, liečba

Bakteriálna prostatitída sa chápe ako zápalový proces v tkanivách prostaty, ktorý môže prebiehať v akútnej alebo chronickej forme. Ochorenie sa prejavuje intenzívnou bolesťou v oblasti slabín, horúčkou, príznakmi intoxikácie, a preto si vyžaduje zvýšenú pozornosť zdravotníckeho personálu.

navštívte lekára pre bakteriálnu prostatitídu

Prezradíme vám, čo prostatitídu spôsobuje, ako sa prejavuje a ako sa lieči.

Prečo sa vyskytuje bakteriálna prostatitída?

Podľa výskumných ústavov bakteriálna prostatitída postihuje sexuálne aktívnych mužov vo veku 25-50 rokov. Dôvodom je zavedenie patogénnej mikroflóry do genitourinárneho systému cez ústie močovej trubice.

Najčastejšie sa v prostatickej žľaze nachádzajú tieto typy patogénov:

 • stafylokok;
 • Pseudomonas aeruginosa alebo Escherichia coli;
 • enterokok.

Tieto organizmy sa považujú za oportunistické. Neustále obývajú pokožku a sliznice človeka a spôsobujú zápal iba za určitých faktorov. Podľa pozorovaní urológov môžu byť príčiny ochorenia s vysokým stupňom pravdepodobnosti:

 1. Nerešpektovanie pravidiel osobnej hygieny.
 2. Mužská vášeň pre análny sex (v 80% prípadov je akútna bakteriálna prostatitída spôsobená E. coli, ktorá žije v konečníku potenciálneho sexuálneho partnera).
 3. Nesprávna alebo príliš častá katetrizácia.
 4. Infiltrácia infekcie z močového mechúra, močovej trubice alebo semenníkov.
 5. Niektoré choroby (vrátane AIDS a diabetes mellitus).
 6. Porušenie odtoku moču.
 7. Sexuálne prenosné infekcie.

Pod vplyvom vitálnej aktivity mikroorganizmov dochádza k narušeniu konzistencie sekrécie prostaty. V orgáne začínajú stagnujúce procesy, ktoré sa stávajú príčinami nepríjemných symptómov. Táto situácia tiež vyvoláva rozsiahly zápalový proces, zväčšenie veľkosti prostaty a iné poruchy.

slabá potencia u muža s bakteriálnou prostatitídou

Hlavné príznaky choroby

Bakteriálna prostatitída má často akútny priebeh, pretože príznaky začínajú pre mužov nečakane, rýchlo sa rozvíjajú a majú rôzne prejavy. V závislosti od typu patogénu, veku patologického procesu a stavu imunitného systému sa muž môže sťažovať na nasledujúce problémy:

 1. Zvýšenie telesnej teploty až o 39 stupňov, horúčka a zimnica.
 2. Ostrá bolesť v slabinách alebo podbrušku. Môže dať do miešku, bedrových kĺbov, konečníka.
 3. Časté močenie, najmä v noci. Takmer vždy muž venuje pozornosť pocitu pálenia v žaludi penisu. S progresiou ochorenia alebo vývojom adenómu môže začať akútna retencia moču.
 4. Bolestivé pocity v análnej oblasti, často zápcha.
 5. Príznaky podobné chrípke – bolesti svalov a kĺbov, celková slabosť.

Ak je bakteriálna prostatitída spôsobená STI, môže sa objaviť výtok z penisu rôznej farby, najčastejšie s nepríjemným zápachom. V tomto prípade možno hovoríme o uretroprostatitíde.

Intenzita symptómov do značnej miery závisí od štádia zápalového procesu. Takže pri parenchýmovej forme môže teplota stúpnuť na 40 stupňov a bolesť sa stáva paroxysmálnou, zatiaľ čo lieky proti bolesti nemusia pomôcť.

Metódy diagnostiky ochorenia

Lekár robí predbežnú diagnózu na základe sťažností muža a údajov z anamnézy - informácií o životnom štýle, existujúcich chronických ochoreniach, dátume a okolnostiach prvých príznakov. Na objasnenie typu patogénu je pacient poslaný na dodávku moču na bakteriologický rozbor. Ak je ochorenie chronické, je možné zbierať sekréciu prostaty na výskum.

Môžu sa použiť aj nasledujúce typy laboratórnej diagnostiky:

 • výskum PCR;
 • všeobecný a biochemický krvný test;
 • krvný test na PSA.

V akútnej forme sa rektálna palpácia prostaty nevykonáva. Ak nie je horúčka a muža netrápia silné bolesti, môže sa lekár dotknúť prostaty prstom cez stenu konečníka, určiť jej približnú veľkosť, tvar, konzistenciu.

laboratórna diagnostika bakteriálnej prostatitídy

Diagnózu potvrdzujú alebo vyvracajú výsledky TRUS. Ide o ultrazvukové vyšetrenie, pri ktorom sa do konečníka pacienta vloží snímač. V dôsledku toho získajú jasný obraz o zmenách v tkanivách orgánu, lokalizácii zápalového procesu. Na vylúčenie rakoviny môžu v obzvlášť pochybných prípadoch poslať na MRI alebo CT vyšetrenie na biopsiu prostaty.

Ako liečiť bakteriálnu prostatitídu

Bez antibiotík nie je možné vyliečiť bakteriálnu prostatitídu. Ľudové lieky poskytnú len krátkodobý účinok, patogén zostane v tele a môže spôsobiť rôzne komplikácie. Tiež neexistuje najlepšie antibiotikum, na to by si mal muž pamätať. Výber lieku závisí od typu patogénu, ako aj od práce orgánov a systémov pacienta.

Antibiotiká možno užívať až dva mesiace podľa štandardných liečebných režimov. Presné dávkovanie, trvanie kurzu a frekvencia podávania sa však vyberajú individuálne, berúc do úvahy rôzne ukazovatele zdravotného stavu.

Okrem antibiotickej terapie lekári poskytujú posilňujúce liečby. Na tieto účely sú predpísané vitamínové a minerálne komplexy, vyberajú sa nesteroidné protizápalové lieky, v niektorých prípadoch sú predpísané imunomodulátory. Predpísané sú aj antipyretické lieky a lieky proti bolesti. Ak máte problémy s močením pri bakteriálnej prostatitíde, lekári vám môžu zaviesť katéter.

Počas celého kurzu musíte dodržiavať odpočinok v posteli, postarať sa o seba zo stresu a úzkosti.

Použitie čapíkov na bakteriálnu prostatitídu

Na boj proti prostatitíde na miestnej úrovni je možné predpísať rôzne rektálne čapíky. Nedokážu vyliečiť bakteriálnu prostatitídu, ale výrazne uľahčia stav pacienta.

Urológovia najčastejšie predpisujú:

 • čapíky s papaverínom - zmierňujú bolesť a zlepšujú mikrocirkuláciu krvi;
 • sviečky s propolisom - zlepšujú fungovanie imunitného systému, odstraňujú edémy, pomáhajú znižovať bolesť;

Neexistujú žiadne informácie o účinnosti magnetických sviečok s feritom bárnatým. V tradičnej medicíne sa tento spôsob liečby prakticky nepoužíva.

Masáž prostaty a akékoľvek aktivity založené na zahrievaní sú pri akútnej bakteriálnej prostatitíde zakázané.

Ak bola taktika liečby zvolená správne a muž sa nezaoberal samoliečbou, prognóza je priaznivá. V opačnom prípade je možný prechod choroby na chronickú formu alebo vývoj určitých ochorení.

lieky na bakteriálnu prostatitídu

Aké komplikácie môžu byť

Komplikácie bakteriálnej prostatitídy sa môžu vyskytnúť, ak muž dlho nekonzultoval lekára alebo mu bola poskytnutá nekvalifikovaná pomoc. Následky sú rôzne, až po sepsu a smrť.

Najčastejšie sa na pozadí neliečenej choroby vyskytujú tieto choroby:

 • pyelonefritída;
 • cystitída;
 • absces prostaty.

V niektorých prípadoch sa môže vyvinúť erektilná dysfunkcia alebo neplodnosť. Aby sa predišlo nežiaducim následkom, muž s bakteriálnou prostatitídou by sa mal liečiť na lôžkovom oddelení.

Sex s bakteriálnou prostatitídou

Možnosť mať sex s touto formou zápalu prostaty závisí od toho, aký patogén je spôsobený patológiou a v akom štádiu je. Ak je pôvodcom STI, intímna komunikácia je zakázaná.

V akútnom štádiu muž nemá čas na milostné radovánky. Neznesiteľné bolesti, poruchy močenia, horúčka sú často sprevádzané slabou erekciou, pretože libido mizne. V prípade chronickej formy je možný intímny život, avšak s použitím bariérovej antikoncepcie a po konzultácii s lekárom.

Pre ženu môže byť bakteriálna prostatitída nebezpečná – hrozí jej infikovanie pohlavne prenosnými chorobami. Chorý človek si to musí pamätať.

Záver

Bakteriálna prostatitída sa dá vyliečiť, ak má chronickú formu a muž sa včas poradil s lekárom a nespoliehal sa na pochybné metódy, pilulky a recepty. Chronická forma ťažšie reaguje na terapeutické účinky, preto bude potrebné klinické vyšetrenie na kontrolu zdravotného stavu.