Hlavné príčiny prostatitídy u mužov

Prostatitída je ochorenie urologického spektra, ktoré je charakterizované vznikom a rozvojom zápalu lokalizovaného v tkanivách prostaty u mužov. Choroba je na prvom mieste vo frekvencii návštev medzi urologickými ochoreniami. Často sa prostatitída u mužov začína obťažovať súčasne s výskytom iných ochorení reprodukčného systému. Prečo sa mužská choroba tak rýchlo rozvíja? Aké sú hlavné príčiny prostatitídy u mužov?

prostatitída u muža a dôvody jej výskytu

Všeobecné informácie

Podľa štatistík WHO 60-75% mužov v reprodukčnom veku čelí problému prostatitídy. Ochorenie je diagnostikované u tretiny aplikovaných mužov, z toho tridsať percent je mladších ako 40 rokov. Každý desiaty muž planéty zažil vo svojom živote prostatitídu.

Charakteristiky priebehu ochorenia

Klinika prostatitídy u mužov je rôznorodá v závislosti od individuálnych charakteristík tela, celkového zdravia a životného štýlu. U mužov vo veku 35 - 40 rokov je prostatitída asymptomatická. Jeho prvé príznaky sa prejavia takmer po roku. V medicíne je obvyklé rozlišovať 2 formy ochorenia:

 • infekčné;
 • stagnujúci (neinfekčný).

V prvom prípade je infekcia lokalizovaná v panvových orgánoch, v druhom - v oblasti prostaty je krvný obeh narušený, práca žľazy je narušená.

Faktory ovplyvňujúce vývoj zápalového procesu

Zápal je charakterizovaný akútnym a chronickým priebehom. Akútnu formu ochorenia sprevádza vysoká horúčka, bolesť v krížovej a krížovej oblasti a pocit nepohodlia v reprodukčných orgánoch. Akútna prostatitída začína náhle. Jeho vzhľad je vyvolaný genitourinárnymi infekciami:

 • cystitída;
 • pyelonefritída;
 • uretritída;
 • STI.

Pseudomonas aeruginosa a Escherichia coli sú hlavné patogény, ktoré vyvolávajú nástup ochorenia.

Zápal prostaty u mladých mužov: príčiny vývoja a dôsledky

Choroba sa prvýkrát prejavuje vo veku 30-40 rokov. Príčinou prostatitídy môže byť Trichomonas, chlamydia, ureaplasma - pôvodcovia prostatitídy, ktorí vyvolávajú jej výskyt.

Návšteva špecialistu je náročný krok. Mladí ľudia sa za svoje problémy hanbia, odkladajú návštevu lekára a tým zhoršujú situáciu. Infekcia sa rýchlo šíri, čo urýchľuje vznik zápalu prostaty. Dôsledky predčasnej liečby prostaty u mladých mužov:

 1. zhoršená funkcia močenia:
 2. existujú problémy s potenciou;
 3. reprodukčná funkcia je inhibovaná;
 4. recidívy prostatitídy sú častejšie;
 5. objavujú sa kalcifikáty a jazvy.

Výskyt prvých príznakov zápalu prostaty by mal byť signálom na kontaktovanie lekára. Osoba by mala venovať pozornosť svojmu zdraviu, ak sa vyskytnú tieto príznaky:

 • túžba močiť sa objavuje častejšie;
 • nepohodlie a bolesť sa cítia počas močenia;
 • po odchode na toaletu nutkanie na močenie nezmizne;
 • erekcia je oslabená alebo zmizne;
 • príťažlivosť k partnerovi klesá.

Ignorovanie príznakov vedie k tomu, že pokročilá prostatitída u mužov sa stáva chronickou. Znižuje sa produkcia sekrécie prostaty, ktorá je súčasťou spermií.

Príčiny prostatitídy u mužov

Predpokladá sa, že prostatitída je spôsobená infekciami.

 1. Infekčná cesta. Hlavné príčiny prostatitídy spočívajú v množení mikroorganizmov, ktoré sa dostávajú do krvného obehu a svojím prúdom sa šíria po celom tele. Takto dochádza k primárnej infekcii. Sekundárne nastane, keď sa proces zápalu nezaznamená včas a rozšíri sa. V močovom kanáli sa vyskytujú patologické procesy, ktoré vyvolávajú výskyt prostatitídy, ktorej príčinou sú črevné ochorenia reprodukčného systému. K infekcii dochádza dvoma spôsobmi. Vzostup nastáva, keď infekcia vstúpi do prostaty z otvoru močového kanála. Zostupná cesta nastáva, keď je zdrojom infekcie infikovaný moč.
 2. Slabý imunitný systém. Nepravidelný cyklus spánku a bdenia, zlá strava, závislosť od pitia alkoholu a fajčenia, chronický stres sú zdrojom zníženej imunity. Nie je schopný odolať infekčným agens.
 3. Porušenie krvného obehu. Inhibovaný krvný obeh ako príčina vzniku ochorenia je dôsledkom fyzickej nečinnosti, zlej činnosti srdca a chorôb nervového systému. Krv v panvových orgánoch začína zle cirkulovať. Výsledkom je hladovanie kyslíkom a zápal prostaty.
 4. Nedostatok pravidelného intímneho života a nechránený sex ako dôvody rozvoja prostatitídy. Zápal sa môže objaviť v dôsledku nedostatku alebo prebytku intímneho života. Mladí muži, ktorí vedú príliš aktívny život, trpia rýchlym poklesom potencie, hormonálnou nerovnováhou a sekréciou žliaz. Prerušovaný styk je faktorom, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje zdravie muža.
 5. Poranenia prostaty v dôsledku ochorenia spôsobeného vibráciami. Vodiči často trpia zhoršenou funkciou prostaty v dôsledku neustálych vibrácií. Toto je bežná príčina prostatitídy u mužov.
 6. Príčinou prostatitídy je zneužívanie alkoholu a cigariet. Vedecky dokázané: systematické opilstvo vedie k opuchu tkanív prostaty. Ak je imunitná bariéra slabá, vytvárajú sa priaznivé podmienky na prenikanie mikroorganizmov.
 7. Vlastnosti výživy. Potraviny ošetrené chemikáliami môžu vyvolať zhubné novotvary. Rakovina prostaty patrí medzi prvé miesta v úmrtnosti mužov po 50 rokoch.
 8. Fimóza je príčinou vývoja zápalového procesu. Toto je ochorenie charakterizované neúplným otvorením hlavy penisu. Fimóza sa často vyskytuje u novorodencov. V tomto prípade je fimóza vrodenou chybou. Ak sa lieči okamžite, po niekoľkých mesiacoch zmizne. Pre dospelého muža je fimóza vážnym problémom nielen fyzickým, ale aj psychickým. Ak je hlavica penisu úplne uzavretá, hromadí sa pod ňou tekutina, čo je priaznivá živná pôda pre baktérie. Patogénne mikróby spôsobujú prostatitídu. Liečba fimózy v dospelosti zahŕňa operáciu.
 9. Prítomnosť kameňov v prostatickej žľaze je predpokladom pre vznik zápalu.
 10. Choroby z povolania.
 11. Patologická štruktúra prostaty môže byť príčinou zápalu, pretože sekrécia prostaty stagnuje v močovom kanáli.
 12. Hormonálne poruchy. Nízke hladiny hormónov ovplyvňujú vašu sexuálnu túžbu. Nedostatok sexu po dlhú dobu môže viesť k vzniku žilovej kongescie.

Odrody a príznaky choroby

Chronická prostatitída v pokročilom priebehu sa môže rozvinúť do sepsy. Akútna prostatitída je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • horúčka;
 • zadržiavanie moču;
 • v moči sa začína objavovať belavý výtok.

Chronická prostatitída je recidivujúca forma ochorenia. Zápalové ohnisko je miesto, kde sa množia mikróby, ktoré sa usadzujú v genitourinárnom trakte a infikujú tkanivá. Dôsledkom predčasnej návštevy lekára je cystitída chronického priebehu.

Deväť z desiatich prípadov chronickej prostatitídy je dôvodom návštevy lekára. Dôvody pre mužov sú rovnaké: patogény infekčnej povahy.

Chronická asymptomatická prostatitída: príčiny u zrelých mužov

Opísaná chronická prostatitída nepatrí do žiadnej z uvedených skupín. Dôvodom výskytu sú fyziologické znaky, ktoré vznikajú u starších mužov. Pacient sa nesťažuje na závažnosť symptómov. O prítomnosti choroby sa človek dozvie až testami, prípadne operáciou. Menej často sa diagnostikuje u pacientov, ktorých vek prekročil hranicu štyridsať rokov. Príčiny chronickej prostatitídy:

 • infekcie;
 • patogénne mikróby.

Chronická prostatitída, ktorá je spôsobená infekciou, sa veľmi ťažko lieči liekmi.

Kongestívna prostatitída sa vyskytuje u mladých ľudí v dôsledku nepravidelného sexuálneho života, keď je žľaza najaktívnejšie. Neboli zistené žiadne spoľahlivé dôvody jeho vzhľadu. Príznaky, ktoré odlišujú kongestívnu prostatitídu:

 • oslabenie sexuálnej túžby;
 • nedostatok živých orgiastických pocitov;
 • slabá erekcia;
 • túžba močiť ráno je obzvlášť výrazná;
 • Ťažkosti s močením sú prakticky neviditeľné.

Príčiny prostatitídy stále nie sú úplne pochopené. Je známe, že muži, ktorí majú somatické ochorenia, častejšie trpia zápalovým procesom:

 • ochorenie čriev, porucha stolice;
 • chronická bronchitída, ARVI;
 • prítomnosť ložísk v iných orgánoch (kaz, tonzilitída);
 • prenesené pohlavné choroby;
 • imunitné patológie.

Patogénne mikroorganizmy napadajú tkanivá a vytvárajú stagnáciu. Aké sú príčiny infekčných ochorení prostaty? Faktory, ktoré prispievajú k šíreniu infekcie, sú:

 • úplnosť;
 • systematické opilstvo;
 • fajčenie;
 • nepohodlné, tesné oblečenie;
 • dlhodobé vystavenie chladu;
 • cesty autom sú časté.

Liečba prostatitídy: vlastnosti terapie

Terapiu prostatitídy predpisuje lekár na základe formy a charakteristík priebehu ochorenia. Príčiny prostatitídy u mužov sa berú do úvahy. Pri akútnej prostatitíde je pacientovi predpísané antibiotiká, ktoré môžu preniknúť do tkanív chorého orgánu. Chronická prostatitída je liečená komplexným spôsobom a zahŕňa priebeh liekov, imunomodulátory, masáž prostaty, fyzioterapiu. Nebakteriálna chronická prostatitída sa lieči kurzom nesteroidných liekov. Okrem toho sú predpísané lieky so sedatívnymi vlastnosťami.

Prostata sa môže začať meniť, ak sa ochorenie stane závažným. Existuje absces, porucha močenia, skleróza prostaty, rozsiahly edém.

Príčiny adenómu prostaty sú zakorenené v predčasnom postúpení špecialistovi. Pravidelné návštevy urológa na profylaxiu pomôžu chrániť sa. Choroba postihuje čoraz viac mladých mužov. Vo veku 30 rokov je ochoreniu ľahšie predchádzať, ako ho liečiť. Pravidlá prevencie majú vylúčiť deštruktívne faktory. Muž, ktorý sa stará o svoje zdravie, by mal viesť zdravý životný štýl, športovať, nosiť pohodlné spodné prádlo vyrobené z prírodných tkanín, vyhýbať sa príliš nízkym a vysokým teplotám a sledovať výživu. Pravidelný sexuálny život je predpokladom udržania zdravia mužov. Poznaním príčin prostatitídy a dodržiavaním jednoduchých pravidiel si človek môže udržať reprodukčné zdravie už mnoho rokov.